فنی و تخصصی

 

آزمایشگاه ویروس‌شناسی پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

آزمایشگاه ویروس‌شناسی باهدف انجام پروژه‌های تحقیقاتی منجر به تولید فناوری و محصول در رشته‌های ویروس‌شناسی، ژنتیک، زیست سلولی و مولکولی و زیست‌فناوری در سال 1399 تأسیس‌شده است و دارای 250 متر فضای آزمایشگاهی است. این آزمایشگاه دارای دو بخش اصلی شامل آزمایشگاه عمومی و آزمایشگاه‌های آنالیز دستگاهی است. در کنار دستگاه‌ها و تجهیزات خریداری‌شده، مواد شیمیایی ضروری و پایه نیز مهیا شده است. کار تکمیل وسایل و تجهیزات این آزمایشگاه همچنان ادامه دارد. در تجهیز این آزمایشگاه‌ها از دستگاه‌های ساخت داخل کشور همچون یخچال، فریزر 80- و هود لامینار نیز استفاده‌شده است. در حال حاضر تجهیزات آنالیز دستگاهی اصلی این مجموعه شامل دستگاه‌های طیف‌سنجی جرمی مایع (LC-MS lab)، طیف‌سنجی جرمی گازی (GC-MS lab) دستگاه تعیین توالی DNA الایزا ریدر، مولتی دراپ ریدر و دستگاه FPLC.

در این آزمایشگاه با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات مناسب آزمایشگاهی به‌روز شرایط برای انجام پروژه‌های مولکولی، سیتوژنتیک، کلونینگ و بیان ژن‌ها، مطالعات بیان کمی و کیفی ژن‌ها، اپی ژنتیک، فارماکوژنتیک، کشت سلولی، طراحی و تولید کیت‌های مولکولی آزمایشگاهی و بالینی مهیا می‌باشد.

 

آزمایشگاه اینترنت اشیا

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در علوم پایه در کشور با شرکت در پروژه بین‌المللی IoTrain اولین دانشگاه‌های کشور برای تصویب و جذب دانشجو در رشته اینترنت اشیا در دانشکده علوم کامپیوتر در کشور خواهد بود. در همین راستا پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در سال 1402 با همکاری اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاه اینترنت اشیا به منظور انجام پروژه‌های پژوهشی با هدف ارائه محصولات و خدمات فناورانه در زمینه اینترنت اشیا در جهت پاسخگویی به نیاز کل استان نمود. آزمایشگاه اینترنت اشیا (IoT) و الکترونیک فضای اختصاصی مجهز به ابزار، تجهیزات و منابع برای طراحی، نمونه سازی و آزمایش دستگاه های اینترنت اشیا و مدارهای الکترونیکی در مرکز رشد فناوری‌های علوم نوین خواهد بود. این آزمایشگاه نقش مهمی در تقویت نوآوری، تحقیق و آموزش در زمینه اینترنت اشیا و الکترونیک در استان خواهد داشت. بخشی از تجهیزات راه اندازی آزمایشگاه توسط اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان تامین و در محل در نظر گرفته شده قرار گرفته است.