loading

1397/02/30
سمینار سلامت‌همراه و مهندسی‌پزشکی  برگزار شد

سمینار سلامت‌همراه و مهندسی‌پزشکی برگزار شد

 

سمینار «سلامت‌همراه و مهندسی‌پزشکی» ۲۶اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ در پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد.

این سمینار با همکاری انجمن مهندسی‌پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه و شرکت امن افزارگستر آفتاب برگزار می‌شد و بیشتر شرکت‌کنندگان، دانشجویان رشته‌های مهنذسی‌پزشکی و علوم‌کامپیوتر بودند که با حضور در این سمینار، با آینده شغلی خود و اهمیت ICT در حوزه سلامت آشنا شدند.

مجتبی اعجمی، دکترای کامپیوتر و استاد دانشگاه، سخنران این سمینار بود و با اشاره به این‌که امروزه سلامت‌همراه بسیار مورد‌توجه است، گفت: همه راهکارهایی که برای سلامت‌همراه ارایه می‌شود مبتنی بر برنامه‌نویسی است و به دلیل هزینه نگه‌داری پایین شبکه تامین سرویس و همچنین امکان نظارت از راه دور در مناطق روستایی که فاقد امکانات شهری هستند، سلامت‌همراه به عنوان یک روش موفق مطرح است.

او اشاره کرد: سلامت‌همراه در واقع سیستم‌های مبتنی بر دستگاه‌های دیجیتال قابل‌حمل در خدمات پزشکی‌درمانی است که به منظور بهبود سطح سلامت افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اعجمی با بیان این نکته که دولت‌ها سالانه هزینه‌های بسیار سنگینی را برای بهداشت و درمان صرف می‌کنند، ادامه داد: با توجه به این‌که نرخ نفوذ و استفاده از گوشی‌های تلفن‌همراه در بین افراد بسیار بالا است و تکنولوژی‌های ارتباطی بی‌سیم ارزان و در دسترس هستند، بنابراین برای ارایه خدمات پزشکی و سلامت، بدون نیاز به تجهیزات گران‌قیمت برای تبادل اطلاعات، می‌توان از این امکانات بهره برد و ضمن کمک به بهود سطح سلامت و بهداشت جامعه، هزینه‌های بخش بهداشت و درمان کشور را با کمک ICT به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داد.

اعجمی در ادامه به نقش حسگرها در مهندسی‌پزشکی و سلامت‌همراه اشاره کرد و گفت: یکی از زمینه‌های کاری که می‌توان به آن ورود پیدا کرد، افزایش دقت و کیفیت حسگرهایی است که در حوزه سلامت و پزشکی استفاده می‌شوند؛ به طوری که به جای استفاده از چندین حسگر برای ثبت وضعیت جسمی افراد، بتوان تنها با یک حسگر اطلاعات قسمت‌های مختلف بدن را دریافت کرد و با پردازش سیگنال‌های دریافتی از حسگرها، راهکارها و اقدامات لازم در خصوص وضعیت افراد را اتخاذ کرد.

اعجمی در ادامه اهمیت توانایی پردازش سیگنال‌های تولید شده توسط حسگرها را یادآور شد و گفت: پردازش داده‌ها در حوزه پزشکی بسیار حایزاهمیت است که می‌توان در زمینه روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها و تصاویر پزشکی و همچنین سرویس‌های جدید پزشکی به ارایه راهکار پرداخت.

او همچنین اضافه کرد: امروزه سلامت‌همراه در دنیا، در زمینه‌های جمع‌آوری اطلاعات حیاتی شخص، تولید دانش، تشخیص بیماری و یا تشخیص احتمال گرفتن بیماری و ارایه راهکار مطرح است و فعالیت‌هایی که هم‌اکنون در ایران صورت می‌گیرد در حوزه جمع‌آوری اطلاعات حیاتی شخص و تولید دانش متمرکز است که این ظرفیت وجود دارد تا به بخشهای دیگر نیز ورود پیدا کرد.

آموزش کادر پزشکی یکی دیگر از بخش‌هایی بود که مجتبی اعجمی به آن اشاره کرد و گفت: به دلیل این‌که آموزش کادر پزشکی پیچیده و پرریسک است، بنابراین ورود ICT در آموزش پزشکی و بهره‌گیری از واقعیت مجازی در آموزش، می‌تواند راهکار بسیار مناسبی باشد که ضمن آموزش دقیق افراد، پیچیدگی‌ها و ریسک‌های آموزش‌های پزشکی را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

 

تصویر یک

تصویر دو