loading

1397/02/23
کارگاه آموزشی راهکارهای جذب سرمایه برای کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد

کارگاه آموزشی راهکارهای جذب سرمایه برای کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد

 

کارگاه آموزشی «راهکارهای جذب سرمایه برای کسب‌وکارهای نوپا» ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ در سالن همایش‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد.

در این کارگاه ۴ ساعته که با حضور جمعی از مدیران کسب‌وکارها، صاحبان ایده و دانشجویان علاقه‌مند و فعال درزمینهٔ کسب‌وکارهای نوپا و فناورانه برگزار شد، محمد سریر افراز مدرس دوره‌های آموزشی اقتصاد و مشاور تجاری‌سازی فناوری، در خصوص انواع روش‌های جذب سرمایه در ایران و شرایط بهره‌مندی از هر یک را تشریح کرد.

سریرافراز در ابتدای کارگاه، نخست زمینه فعالیت شرکت‌کنندگان را جویا شد و شرکت‌کنندگان به معرفی فعالیت‌ها و کسب‌وکار خود پرداختند و سپس مطابق با نیاز و فعالیت شرکت‌کنندگان، به موضوع کارگاه پرداخته شد.

سریرافراز به تعریف مفهوم استارت‌آپ اشاره کرد و گفت: استارت‌آپ‌ها در قالب شرکت نیستند بلکه متشکل از تیم‌های چند نفره ای هستند که رشد چند برابری دارند و در محصول، روش ارائه و یا ابزار تولید بسیار خلاق و نوآور هستند. او همچنین گفت: بسیاری از افراد زمانی که واژه استارت‌آپ به میان می‌آید تصور می‌کنند که استارت‌آپ فقط در زمینه ICT اتفاق می‌افتد اما این‌گونه نیست و ICT در استارت‌آپ‌هایی با زمینه‌های مختلف کاری، می‌تواند یک ابزار باشد.

سریرافراز ادامه داد: مشکل اصلی تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها مشکل مالی و سرمایه نیست و اغلب این تیم‌ها شامل افراد توانمند در حوزه فعالیت خود هستند، اما مشکل اصلی عدم شناخت از بازار است. انتخاب بازار برای محصول مهم است و کسب‌وکارها می‌بایست یک مدل درآمدی برای محصول خود در نظر بگیرند.

سریرافراز در ادامه به تفاوت تسهیلات و حمایت‌های مالی از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها اعم از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و ... اشاره کرد و به ترتیب این تسهیلات را برای هر یک تشریح کرد.

انواع ضمانت‌های بانکی، انواع وام و شرایط اعطا آن به کسب‌وکارها، صندوق‌های نوآوری و شکوفایی، شتاب‌دهنده‌های استارت‌آپ‌ها و انواع شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انواع آن، مشارکت‌های حقوقی و مدنی و ... از جمله موضوعات مهمی بود که سریرافراز به ترتیب هرکدام را برای شرکت‌کنندگان توضیح داد.

سوالات متعددی از سوی شرکت‌کنندگان در هر یک از موضوعات مطرح‌شده در کارگاه بیان می‌شد و سریرافراز به‌طور شفاف و دقیق به این سوالات پاسخ می‌داد. این کارگاه با وجود اینکه به مدت 4 ساعت بود، به مدت نیم ساعت نیز جهت جمع‌بندی موضوعات و پرسش و پاسخ ادامه یافت و در پایان نیز شرکت‌کنندگان ضمن قدردانی از کارگاه‌های مرکز توانمندسازی و ابراز علاقه‌مندی به شرکت در این کارگاه‌ها، خواستار ادامه‌دار شدن این کارگاه‌ها بودند.

تصویر 1

تصویر 2