loading

1397/02/16
کارگاه آموزشی فوت‌و‌فن مذاکره در قراردادهای تجاری برگزار شد

کارگاه آموزشی فوت‌و‌فن مذاکره در قراردادهای تجاری برگزار شد

 

کارگاه آموزشی «فوت‌و‌فن مذاکره در قراردادهای تجاری» ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ در سالن همایش‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد.

در این کارگاه که صاحبان کسب‌و‌کارهای نوپا از مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری زنجان حضور داشتند، نوید تکشی، مدرس دانشگاه و مشاور بازرگانی و امور بین‌الملل به مدت ۴ ساعت به تدریس پرداخت.

نوید تکشی نخست بر لزوم داشتن هدف در مذاکرات اشاره کرد و گفت: بسیاری از افراد حتی در مذاکرات بین‌المللی بدون هدف در مذاکره شرکت می‌کنند، این در حالی است که پیش از آغاز یک مذاکره می‌بایست در مورد موضوعات مورد بحث بیندیشیم، حداقل‌ها و حداکثرهای انتظارات خود را از مذاکره مشخص کنیم و برای سوالاتی که پیش‌بینی می‌شود طرف مقابل در مذاکره مطرح کند، پاسخ‌های دقیق و روشنی داشته باشیم.

تکشی اشاره کرد: در یک مذاکره موفق، منافع متقابل در نظر گرفته می‌شود و نتیجه مذاکره اصطلاحا برد برد خواهد بود. به همین منظور لازم است طرفین پیش از آغاز مذاکره در مورد چگونگی ایجاد منافع متقابل بیندیشند و در جلسه مذاکره با طرح موضوع به ارایه راه‌حل‌های عاقلانه و منطقی بپردازند. سپس تعارضات را شناسایی و حل کنند و منافع را صادقانه و به دور از مبالغه بیان کنند.

در ادامه کارگاه، تکشی بر لزوم توجه به زمان آینده در مذاکرات تاکید کرد و گفت: در شروع مذاکره پیش داوری نکنید و از بیان نکات منفی که در گذشته بین طرفین مذاکره اتفاق افتاده است پرهیز کنید. زیرا پیش داوری‌ها و توجه به اتفاقات منفی گذشته، در مذاکرات تاثیر منفی می گذارد و منجر می شود تا مذاکره نتیجه مثبتی نداشته باشد.

آشنایی با فرهنگ طرف مقابل مذاکره، انتخاب محل مذاکره، ظاهر و پوشش افراد مذاکره‌کننده، آداب مذاکره، شیوه ارتباط موثر، زبان‌بدن و ... از جمله مواردی بود که مدرس کارگاه به تشریح آن‌ها پرداخت و با طرح مثال‌های کاربردی، این موضوعات را برای شرکت کنندگان توضیح داد.

پس از تدریس ۲ ساعته در خصوص اصول مذاکره، تکشی در ادامه کارگاه بر لزوم شناخت تیپ‌های شخصیتی تاکید کرد و به تفصیل به بیان تیپ‌های شخصیتی DISC پرداخت. سپس شیوه مذاکره با هریک از این تیپ‌های شخصیتی را بیان کرد. او توضیح داد: شناخت تیپ‌های شخصیتی منجر می‌شود تا با آگاهی بیشتری وارد مذاکره با طرف مقابل شد و مذاکره را به گونه‌ای پیش برد که احتمال موفقیت در مذاکره بیشتر شود.

این کارگاه با استقبال شرکت‌کننده‌ها همراه بود و ضمن قدردانی از فعالیت‌های مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپا فاوا، خواستار این بودند که کارگاه‌های این مرکز تداوم داشته باشد.

پاورپوینت کارگاه

تصاویر کارگاه