اخبار

معرفی پارک

در دهه های اخیر، پارك های علم و فنّاوري بعنوان يكي از نهادهاي اجتماعي مؤثر در امر توسعه فنّاوري و توسعه اقتصاد دانش مدار و اشتغال‌زايي تخصصّي مورد توجّه بسياري از كشورهاي جهان واقع شده‌اند. آنها، محيط‌هايي مناسب براي استقرار و حضور حرفه‌اي شركت‌هاي فنّاوري كوچك و متوسط، واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع و مؤسسات پژوهشي فراهم می‌آورند تا در تعامل سازنده با يكديگر و با دانشگاه ها به فعاليت‌هاي فنّاوري و اشتغال‌زا بپردازند. هدف نهايي اين همنشيني، ايجاد چشمه‌هاي فنّاوري و تسهيل فرآيند جذب، ارتقاء و انتشار آن است به نحوي كه تمامي و يا بخش هاي عمده‌اي از فعاليت‌هاي منتهي به محصولات فنّاوري در اين پارك‌ها بصورت حرفه‌اي قابل انجام باشد. اهمّ اين فعاليت‌ها شامل بازار سنجي، ايده‌پردازي، پژوهش علمي، طراحي مهندسي، نمونه سازي، طراحي صنعتي، استانداردسازي، تدوين دانش فنّي، ثبت مالكيت فكري، فروش و عمليات مستشاري بعدي براي تحقّق محصولات فنّاوري در عرصه توليد صنعتي و همچنين عرضه ساير خدمات تخصصي مي‌باشد. همكاري‌هاي بين‌المللي براي استفاده از تجارب جهاني و همچنين حضور مؤثر در بازارهاي فنّاوري جهان از اهداف راهبردي پارك‌هاي علم و فنّاوري است.

ايده كلي تشكيل پارك‌هاي علم و فنّاوري در هر كشور با شرايط خاص بومي، قوانين و مقررات، ساختار اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي و راهبردهاي توسعه درآن كشور تطابق يافته و رنگ و بوي خاص آن كشور را به خود مي‌گيرد. در ايران براساس مصوبه شوراي گسترش آموزش عا لي و با توجه به سياست‌هاي برنامه سوم توسعه و مأموريت‌هاي جديد وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري، اين وزارتخانه مسئوليت تأسيس پارك‌هاي علم و فنّاوري را در بسياري از موارد بر عهده گرفته است تا با استفاده از توانمندي‌هاي بالقوه متمركز در مراكز آموزشي و پژوهشي تحت مسئوليت خود، در حوزه فنّاوري نيز انجام وظيفه نمايد و با حمايت از كارآفرينان، مبتكران، فنّاوران و استعدادهاي درخشان و ايجاد محيط‌هاي علمي و پويا براي تعامل فعال بين تحقيقات، صنعت و تجارت وظيفه خود در توسعه ملي را به انجام رساند. پارك‌هاي علم و فنّاوري دانشگاهي با ايجاد شرايط مناسب براي ارتباط تنگاتنگ مؤسسه‌هاي آموزشي و پژوهشي و فنّاوري با دستگاههاي اجرايي و صنعتي، زمينه ساز توليد دانش فنّي و نوآوري هاي علمي در برنامه‌هاي توسعه كشور خواهند بود.

پارك علم و فنّاوري دانشگاه تحصیلات تکمیلی عاوم پایه زنجان با هدف تبديل ايده‌هاي نو و فنّاورانه افراد ازجمله محققين و فارغ التحصیلان دانشگاهي به كسب و كار از يك طرف و جهت دهي به تحقيقات دانشگاهي بر اساس نيازهاي توسعه صنعتي منطقه از طرف ديگر، به گسترش فرهنگ كارآفريني و در نهایت رونق اقتصادی منطقه و تولید ثروت كمك خواهد نمود. این هدف، با ایجاد محیطی جذاب و تشویقی برای شرکت‌ها و هسته‌های فنّاور، واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌ها و هسته‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی جهت هم افزایی فعالیت‌هایشان در منطقه میسر می‌گردد.

پارک علم و فنّاوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در منطقه گاوازنگ واقع شده است. اراضی در نظر گرفته شده برای ایجاد پردیس پارك علم و فنّاوري ، در غرب دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به میزان ٣٠ هکتار است. این پردیس در بهترین و خوش آب و هواترین نقطه شهر زنجان قرار گرفته است و اماکن مجاور آن شامل دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان, دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز نمایشگاه‌های استان، مجموعه تفريحي گاوازنگ،دانشگاه پيام نور،مركزهمايشهاي بين المللي روزبه، هتل بزرگ سپهر، آموزشكده ها، دانشگاه های غير انتفاعي، كتابخانه بزرگ تركمان، مجموعه بازرگاني اداري سپهر، همگی اماکن مرتبط با فنّآوری هستند. پردیس پارک در چنین مجموعه‌ای نمادی از تمرکز امور فناورانه و دانش محور و به عنوان محور این مجموعه خواهد بود. به علاوه وجود این اراضی در محدوده شهری باعث سهولت دسترسی به امکانات شهری وکاهش هزینه اجرایی پارک است و در واقع پارک برای دستیابی به امکانات شهری هیچ هزینه اضافه‌ای پرداخت نمی‌کند. همجواری با دانشگاه‌های مهم منطقه, امكان استفاده از نیروهای متخصص و امکانات دانشگاهی آنها را با سهولت بیشتری فراهم می‌آورد. مجاورت با مجموعه نمایشگاه‌های بين المللي كاسپين و نزدیکی با سه شهرک صنعتی مهمّ استان زنجان به عنوان مهمترين مركز ثقل صنعت استان زنجان و برخی واحدهای صنعتی بزرگ بیرون از شهرک‌های صنعتی ، امکان دسترسی به واحدهای صنعتی را برای واحدهای فنّاور مستقر به سادگی فراهم می‌نماید. سهولت ارتباط با تهران، امکان برقراری ارتباط علمی،تحقیقاتی و تأمین نیازهای متقابل را بین پارک، صنایع و مؤسسات آموزشی و پژوهشی مرکز فراهم می‌آورد. هم اکنون ساختمان مرکزی پارک با زیر بنای 5000 متر مربع در این اراضی احداث شده است. ساختمان مذکور با پیش‌بینی چند منظوره طراحی شده است و بدین طریق پارک علم و فنآوری زنجان پیشاپیش بخشی از برنامه عمرانی خود را به اجرا در آورده است.